Fundusz dla MŚP UE obecnie udziela wsparcia finansowego na rejestrację znaków towarowych. Skorzystaj z okazji, aby otrzymać rekompensatę kosztów rejestracji znaku towarowego i jednocześnie skorzystaj z wsparcia i otrzymaj darmową usługę „IP Scan”.
„IP Scan” (usługa pre-diagnostyki IP) lub po prostu audyt portfela własności intelektualnej – inwentaryzacja, ocena i analiza niematerialnych aktywów posiadanych przez firmę (znaków towarowych, wzorów, wynalazków itd.), mająca na celu określenie i zwiększenie wartości posiadanych aktywów intelektualnych oraz stworzenie najbardziej odpowiedniej strategii zarządzania własnością intelektualną dla Twojej firmy.
Co to jest?
Po wybraniu oceny zdolności rejestrowej nasi specjaliści wyszukują wcześniejsze znaki towarowe, identyfikują potencjalne ryzyko sprzeciwu i prawdopodobieństwo obrony rejestracji znaku towarowego w przypadku sprzeciwu lub roszczeń.
Dlaczego jest to konieczne?
Znak towarowy musi spełniać bezwzględne wymagania i spełniać główną funkcję znaku towarowego – odróżniać towary i usługi jednego producenta od towarów i usług innego producenta. Nasi eksperci oceniają przydatność znaku towarowego i prawdopodobieństwo pomyślnej rejestracji.
Termin
2–3 dni robocze
Co to jest?
Rejestracja znaku towarowego daje wyłączne prawo do jego używania w obrocie handlowym. Nasi specjaliści analizują konkretną sytuację i proponują najbardziej odpowiednią strategię rejestracji znaku towarowego w celu uzyskania najbardziej opłacalnej i najsilniejszej ochrony. Szybko przeprowadzamy proces rejestracji znaku towarowego i zarządzamy całym procesem rejestracji znaku towarowego.
Dlaczego jest to konieczne?
Nie tylko nie można zakazać innym używania niezarejestrowanego znaku towarowego, ale także istnieje ryzyko, że właściciel identycznego lub podobnego zarejestrowanego znaku towarowego może poprosić o zaprzestanie jego używania. Rejestracja znaku towarowego pomoże chronić się przed konkurencją. Niezależnie od tego, czy Twoja firma jest duża, czy mała, grozi jej nieuczciwa konkurencja: jeśli inni sprawdzą, że nie zarejestrowałeś znaku towarowego, którego używasz, mogą ukraść Twój znak towarowy, czyli zarejestrować go we własnym imieniu lub w imieniu swoich podmiotów stowarzyszonych. Rejestracja znaku towarowego pomaga skutecznie chronić się przed kopiowaniem. Dzieje się tak, gdy konkurenci, zamiast tworzyć własną markę, przywłaszczają sobie cudze pomysły i wykorzystują cudzą markę. Rejestracja znaku towarowego pozwala skutecznie chronić się przed takimi nieuczciwymi praktykami.
Termin
~ 6 miesięcy
Co to jest?
Nasi specjaliści monitorują daty wygaśnięcia znaków towarowych i z odpowiednim wyprzedzeniem informują o konieczności przedłużenia ich ważności, a także przygotowują dokumenty do przedłużenia ochrony znaku towarowego. Wyłączne prawa własności intelektualnej przyznane właścicielowi znaku towarowego są chronione przez 10 lat. W przypadku dalszego używania znaku towarowego, okres ten może zostać przedłużony tak długo, jak będzie to konieczne.
Dlaczego jest to konieczne?
Przedłużenie rejestracji znaku towarowego jest konieczne, ponieważ nie jest już możliwe przywrócenie znaku towarowego, jeśli nie zostanie to zrobione na czas.
Termin
Przedłużenia należy dokonać w ciągu ostatniego roku ważności znaku, a za opłatą – w ciągu 6 miesięcy od wygaśnięcia rejestracji.
Co to jest?
Istotą nadzoru nad znakami towarowymi jest wykrycie na wczesnym etapie identycznego lub podobnego znaku towarowego do zarejestrowanego znaku towarowego i unieważnienie późniejszego znaku poprzez wniesienie sprzeciwu do Urzędu Patentowego.
Urząd Patentowy nie przeprowadza badania znaku towarowego na podstawie wymogów względnych, tj. nie bada, czy nowo zarejestrowany znak towarowy jest identyczny lub podobny do wcześniej zarejestrowanego znaku towarowego. Nowe identyczne lub łudząco podobne znaki towarowe są często rejestrowane w tej samej dziedzinie działalności, co może naruszać prawa wyłączne właściciela wcześniejszego znaku towarowego.
Jak jest realizowany nadzór?
Wszystkie nowo opublikowane znaki towarowe w krajowych i międzynarodowych rejestrach znaków towarowych są monitorowane i porównywane ze znakami towarowymi znajdującymi się pod nadzorem. W przypadku wykrycia ewentualnego podobieństwa, właściciel znaku jest powiadamiany i omawiane są dalsze działania.
Dlaczego jest to konieczne?
Wczesne wykrycie identycznego lub podobnego znaku towarowego może prowadzić do wygaśnięcia jego rejestracji poprzez wniesienie sprzeciwu do krajowego urzędu patentowego.
Bez nadzoru sprzeczne znaki towarowe zostaną zarejestrowane i prędzej czy później będą używane. W takim przypadku możesz nie być w stanie wykryć używania na czas; poniesiesz już straty w postaci utraty przychodów; osiągnięcie porozumienia w celu zaprzestania używania tych znaków będzie droższe i trudniejsze (przygotowanie i wysłanie roszczeń, przygotowanie i zawarcie ugody, a w niektórych przypadkach nieosiągnięcie polubownej ugody i konieczność odwołania się do sądu).
Termin
Nadzór nad znakiem towarowym może być prowadzony przez cały okres jego rejestracji.
Co to jest?
To działania, jakie mogą zostać podjęte po rejestracji znaku towarowego. Wykonujemy następujące czynności i pomagamy w dysponowaniu znakiem towarowym: przeniesienie, zastawienie lub udzielenie licencji innym osobom na korzystanie z własności intelektualnej lub jej części w odniesieniu do określonego terytorium lub towarów. Rejestrujemy zmiany nazwy lub adresu właściciela znaku towarowego w oficjalnych rejestrach.
Dlaczego jest to konieczne?
Przekazywanie, zastawianie lub licencjonowanie własności intelektualnej innym osobom daje możliwość uzyskania korzyści finansowych.
Co to jest
Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) oraz Komisja Europejska kontynuują projekt „SME Fund” w 2025 roku. Program wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w ochronie własności intelektualnej.
Kluczowe informacje:
Termin rozpoczęcia składania wniosków: 3 lutego 2025 r.
Możliwe zwroty kosztów:
Cel programu: Pomoc MŚP w ochronie ich innowacji, marek i projektów przy obniżonych kosztach.
Dlaczego jest to konieczne?
Ochrona własności intelektualnej powinna być przedmiotem szczególnej troski firm, które prowadzą swoją działalność w Internecie i angażują się w handel online, ponieważ to właśnie witryny e-commerce borykają się obecnie z największą liczbą naruszeń prawa własności intelektualnej. Dlatego wszyscy, którzy zamierzają rozwijać swój biznes lub handlować wirtualnie, powinni spieszyć się z ochroną swoich znaków towarowych, a wsparcie finansowe jest doskonałą zachętą do jak najszybszego zadbania o swoją własność intelektualną. Nieustannie poszukujemy sposobów na obniżenie kosztów ochrony własności intelektualnej.
Znak towarowy to dowolne oznaczenie lub kombinacja oznaczeń, które pomagają odróżnić jeden towar lub usługę od innych. Może to być słowo, rysunek, cyfra, kolor, emblemat, slogan, kształt produktu lub opakowania, a nawet dźwięk lub ruch. Ten wybór właściwości ostatecznie staje się charakterystycznym znakiem, który pomaga klientom rozpoznać Twoje produkty lub usługi i odróżnia Cię od innych.
Gdy znak towarowy spełnia wszystkie powyższe wymogi, składany jest wniosek o jego rejestrację. Po rozpatrzeniu wniosku przez Urząd Patentowy i bezskutecznym upływie terminu na wniesienie sprzeciwu, znak towarowy zostaje zarejestrowany, a jego właściciel uzyskuje wyłączne prawa. Rejestracja znaku towarowego jest ważna przez 10 lat i może być przedłużana co 10 lat na taki sam okres tak długo, jak zgłaszający potrzebuje i używa znaku towarowego.
Aby uniemożliwić innym korzystanie z własności intelektualnej, zalecamy i pomagamy zarejestrować znak towarowy. Rejestracja znaku towarowego jest możliwa, jeśli znak towarowy spełnia wszystkie bezwzględne wymogi: ma charakter odróżniający; nie jest rodzajowy, opisowy, składający się z oficjalnych symboli państw lub oznaczeń geograficznych; nie jest sprzeczny z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami; i nie jest nadużyciem języka lub języka obcego. Ważne jest również, aby upewnić się, że znak towarowy spełnia wymogi relacyjne – że prawa do oznaczenia nie należą do innych osób.
Ochronę znaku towarowego można uzyskać na poziomie krajowym, unijnym lub międzynarodowym. Ważne jest zatem, aby przed rejestracją znaku towarowego wziąć pod uwagę rynki, na których zamierza się prowadzić działalność. W przypadku eksportu zaleca się również ochronę znaku towarowego w określonych krajach zagranicznych przed rozpoczęciem faktycznej działalności. Dzięki temu Twoja firma będzie bezpieczna, ponieważ będziesz mieć już wyłączne prawa do używania znaku towarowego i będziesz w stanie bronić się w przypadku naruszenia tych praw
Zostaw wiadomość, a my pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.